En riskli ikinci kanser türü

3 (2) Kanser türleri arasında ölüm oranı bakımından ikinci sırada yer alıyor. Yakalanmamak için 2 şeyi yapmalı.

Rahim ağzı kanseri, kanser türleri arasında ölüm oranı bakımından ikinci sırada yer alıyor.

Op. Dr. Sibel Malkoç, rahim ağzı kanserine yakalanmamak için yapılacak iki şeyin; düzenli kontrol, smear testini yaptırmak ve aşı olmak olduğunu söyledi.

Antalya Muratpaşa Belediyesi Eğitim-Kültür Müdürlüğü ve Antalya İş Kadınları Derneği (ANTKİAD) işbirliğiyle ‘Rahim Ağzı Kanseri ve Menopoz’ konulu seminer düzenlendi. Toplantıda, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç, rahim ağzı kanseri, aşısı ve menopoz konularında bilgi verdi.

Rahim ağzı kanserinin, kanser türleri arasında dünyada ölüm oranı ile ikinci sırada yer aldığını belirten Malkoç, "Bir kadının evlendikten ya da cinsel aktivitesinin başlamasının ardından rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsünü alma oranı yüzde 80’dir. Cinsel yolla bulaşan bu virüsün neden olduğu rahim ağzı kanserine yakalandığınız zaman ölüm oranı çok yüksek ve iş işten geçmiş oluyor. Rahim ağzı kanserine yakalanmamak için yapılacak iki şey var. Birincisi düzenli kontrol ve smear testini yaptırmak. İkincisi aşı olmak. Ülkemizde kadınlarımızın jinekolojik muayeneden ve smear testi yaptırmaktan korkuyorlar. Bu test rahim ağzı kanserinin erken tanısında ve tedavisinde önemli bir rol oynuyor." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Rahim ağzı kanserinin aşısına da değinen Sibel Malkoç, HPV virüsünün 100 çeşidinin olduğunu belirtti. HPV virüsüne karşı Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı aşıların olduğunu açıklayan Malkoç, "Avrupa’daki birçok ülke ile Amerika’da bu aşı, rutin aşılar kapsamında yer almakta ve okullarda yapılmaktadır. Koldan yapılan bu aşı, yapılan araştırmalara göre 9 ile 26 yaş arasındaki genç kızlarımızı yüzde yüz koruyor. Dünya Sağlık Örgütü 46 yaşına kadar bu aşının yapılabileceğini belirtiyor." şeklinde konuştu.kaynak