Dr. Gürsel: Kanser olduktan sonra değil önce gelin

Sakarya İl Sağlık Müdür Yardımcısı ve İl Kanser Koordinatörü Dr. Sevda Gürsel, vatandaşların şüphe taşıdıklarını düşündükleri anda kendilerine müracaat etmelerini isteyerek, “Kanser olduktan sonra değil, önce gelin.” dedi.

1_81201072028_16992 Lösemi ve Kanser Hastaları Sağlık Eğitim Derneği (KANSERDER)’nin Adapazarı’ndaki bir kafede düzenlediği toplantıya katılan Gürsel, kanserle mücadele çalışmalarının Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde yürütüldüğünü söyledi. Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi’nde kanser tarama merkezi bulunduğunu ifade eden Gürsel, erken teşhisle kanserden korkulmaması gerektiğini kaydetti.
Türkiye’nin erken teşhis konusunda gereken noktada olmadığını vurgulayan Gürsel konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kanser olmadan önce bize gelin. Biz erken teşhis ve taramacı doktorlarız. Sakın unutmayın. Biz sizin kanserden şüphe ettiğiniz zaman gelinecek kişileriz. Siz kafanızdan bir şey geçiriyorsunuz ama elinizden bir şey gelmiyor. Hissediyorsunuz ve ‘Acaba ben kanser olur muyum?’ diye korkuyorsunuz. İşte bize o zaman gelin. Yoksa memenizde kitle varken, kadınların kanaması başlamışken, erkeklerin prostatı sıkışmışken bize gelirseniz, biz size ancak tedavi konusunda yardımcı olabiliriz."
18 KİŞİ ERKEN TEŞHİSLE ÖLÜMDEN KURTULDU
Sakarya’da bugüne kadar 10 bin kişide kanser taraması yaptıkları bilgisini veren Gürsel, "10 bin hastada 18 tane annemizi çocuklarına kavuşturduk. Bu 18 kişi bize teşhis aşamasında gelmeseydi hepsi ölmüş olacaklardı. Biz yaptığımız işten son derece manevi tatmin duyuyoruz. Bu 18 kişinin hayatını hep birlikte onlara armağan etmeye çalışıyoruz." diye konuştu.
KANSERDER Başkanı Nihal Akar ise Sakarya’da derneğe kayıtlı 450 kanser hastası olduğunu belirterek, kansere karşı daha bilinçli olunmasını gerektiğini anlattı. Akar, kısıtlı imkanlara rağmen kanser hastalarına destek olmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi. Toplantıda ayrıca derneğe katkıda bulunanlara teşekkür belgesi verildi. kaynak