Deri kanserinde ilaç umudu

İngiliz uzmanlar, deri kanserinin bir türü olan melanomun tedavisinde yeni bir ilaç kullanıyor. İlk sonuçlar, ölümcül hastalığın tedavisi açısından büyük umut oldu.

malonmm.hmedium İSTANBUL – Deri kanseri tedavisinde umut verici haber İngiltere’den geldi. Uzmanlar, bir tip deri kanseri olan melanomun tedavisinde yeni bir ilaç kullanmaya başladı. İlacın bir hayli etkili olduğu belirtildi.

İlaç, ağır vakalarda bile hastanın ömrünü uzatabiliyor. Charlie Jones o hastalardan biri. Tümör Jones’un böbreklerine sıçramış, ancak ilaç sayesinde şimdi çok daha iyi olduğunu söylüyor.

Jones, “Bu ilaca başladığımdan beri kendimi çok daha güçlü hissediyorum. Yüzüme renk geldi, kendimi daha iyi hissediyorum. Her gün daha da güçleniyorum” dedi.

Bu ilacın deri kanseri tedavisinde çığır açacağı görüşünde olan uzmanlar da “Melonamın tedavi ve kontrol edilebilmesi büyük bir gelişme. Çünkü doktorlar bu hastalığın daha farklı olduğu ve tedavi edilemeyeceğini düşünüyordu. Ama bu ilaç durumun öyle olmadığının kanıtı” diye konuşuyor.

EN ÖNEMLİ ETKENLERDEN BİRİ GÜNEŞ IŞINLARI
Avrupa Komisyonunun da onay verdiği ilacının İngiltere’deki devlet hastanelerinde de kullanılması gündemde.

İngiliz yetkililerin bu konuyu önümüzdeki günlerde ele alması bekleniyor.

Özellikle açık tenlilerde görülen melanomu, deride oluşan güneş yanıkları tetikliyor. Diğer organlara da yayılması durumda ölümcül olan hastalık yüzünden dünya sağlık örgütü verilerine göre her yıl 48 bin kişi ölüyor. kaynak