Cilt kanserine karşı elektronik yara bandı

12502918 İngiliz bilim insanları cilt kanserini tedavi edecek elektronik yara bandı geliştirdi. “Ambulight PDT” isimli bant yaydığı ışık sayesinde kanserli hücreleri yok ediyor.

İskoçya’da yaşayan 59 yaşındaki Muriel Lowe’a geçtiğimiz yıl Şubat ayında deri kanseri teşhisi kondu. Doktoru Lowe’u Dundee Üniversitesi Dermatoloji Bölümü Profesörü James Ferguson’a yönlerdirdi.
Ferguson’un icat ettiği Ambulight’ı kullanmaya başlayan Lowe’a 3 ay sonra testler yapıldı. Sonuç başarılıydı, kanserli hücrelerin tamamı yok olmuştu.

Nasıl kullanılıyor

Devrim niteliğindeki Ambulight, kullanılmadan önce deri üzerine ilaç sürülüyor. Aletin ‘pop’ denilen parçası kremli bölgeye yerleştiriliyor. Hastanın  3 saat boyunca ışın tedavisi alıyor. Krem deri tarafından emiliyor. Bu esnada hastda günlük hayatına devam edebiliyor. Çünkü cihaz hastanın hareketini kısıtlamıyor.

Cep telefonu büyüklüğündeki cihazın fiyatı 100 pound yani 250 TL. Aletin mucidi Profesör James Ferguson, "Bu alet ile deri kanseri ameliyatlarının önüne geçebileceğimizi umuyorum" diye konuştu.

Bayraktar: Yöntem mutlaka hastane şartlarında uygulanmalı
Ferguson’ın cihazda kullandığı ışın tedavisinin ismi, hastanelerde yıllardır uygulanan fotodinamik terapi. Yöntemle ilgili bilgi veren Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Belma Bayraktar, "Fotodinamik terapide kanserli bölgeye özel ışını alabilecek bir krem sürülür. Belirli bir süre beklendikten sonra sorunlu bölge ışık tedavisine alınır ve oradaki doku harap edilir. Ancak bu yöntem melonom dışı deri kanserlerinde, yani güneşin ve yaşın etkisiyle oluşan kanser öncüsü olan değişimlerde ve bazal hücreli kanserlerde uygulanır. Bu cihazın da, fotodinamik yöntemin daha geliştirilmiş hali olduğunu düşünüyorum. Ancak yöntemin mutlaka hastane şartlarında uygulanması gerekiyor. Kişi evde kendi kendine uygularsa çeşitli komplikasyonlar, örneğin ışığın dozunu ayarlayamadığı takdirde yanık oluşabilir." dedi.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Cemile Ertan da dünyada PDT teavisinin deri hastalıklarında sadece kliniklerde değil ayakta tedavi merkezlerinde de yaygın olarak uygulandığını vurguladı ve "Bu yöntemin klink ve/veya poliklinik dışında evde de güvenle uygulanabilir olması hasta için büyük bir konfor sağlamaktadır. Ancak PDT nin uygulanıldığı deri kanserinin daha çok ileri yaşta görüldüğü için hastanın uygulama şekli konusunda uzman doktor  tarafından iyi bilgilendirmesi ve yakından kontrolün yapılması gerekir." uyarısını yaptı.kaynak