Cilt kanseri vakaları büyük artış gösteriyor

288549En tehlikeli deri kanseri çeşidi olarak bilinen ‘melanoma’, kadınlarda son 25 senede yüzde 50 oranında artış gösterdi. Bilim adamları, bronz ten modasını, buna yol açan en önemli sebep olarak görüyor.

NEW YORK – ABD Ulusal Sağlık Örgütü’nün 15-39 yaş arası kadınları inceleyen araştırmasında, 1973’ten bu yana, deriye rengini veren melanosit adlı pigment hücrelerinin kanseri olan ‘melanoma’nın giderek arttığı ortaya çıktı. 1973-2004 arasındaki istatistikler, 1980’lerden itibaren kadınlarda melanomanın yüzde 50 oranında arttığını gösteriyor.

Durumun endişe verici olduğunu söyleyen Araştırmacı Mark Purdue, kadınların erkeklerden daha fazla güneşlendiklerine ve daha fazla solaryum merkezlerine gittiklerine dikkat çekerek, kadınlarda cilt kanserindeki artışının bundan kaynaklanabileceğini vurguladı. Ancak bunu kesin olarak kanıtlayan bir araştırma henüz yok.

MELANOMA
Melanoma adı verilen cilt kanseri, derinin pigment üreten hücreleri olan melanositlerin tabiatlarının değişmesi sonucu oluşuyor. Erken yakalandığında tamamı ile tedavi edilebilirken, geç yakalanan, ilerlemiş vakalar öldürücü olabiliyor. Güneşin zararlı UV ışınlarına çok fazla maruz kalınmasının hastalığın oluşması ve yayılmasında sebep olarak gösteriliyor. Yapay bronzluk sağlayan solaryum cihazları da melanomaya neden olabiliyor.
Melanoma ait bulgular
Asimetri – Benin bir tarafının diğer tarafından farklı olması. Benin ortasından hayali bir çizgi çiziniz. Benin her iki yanı aynı büyüklük ve aynı şekilde mi? Melanomda genellikle asimetri vardır.
Sınır Düzensizliği – Melanomun sınırı veya kenarı genellikle pürüzlü, çentikli veya bulanıktır.
Renk – Benler herhangi bir renkte olabilir, fakat genellikle tek renklidir. Melanom ise sıklıkla birden fazla rengi içinde barındırır.
Büyüklük – Benler küçük kalırken, melanom büyümeye devam eder. Genellikle 6 milimetden büyüktür.