Birden fazla kişiyle cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni

7429287 Birden fazla kişiyle cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni

Prof. Dr. Dünder, BSK Özel Kütahya Anadolu Hastanesinin Belediye Kültür Sarayında düzenlediği ”Kütahya Sağlık Günleri” etkinliğindeki sunumunda, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olan rahim ağzı kanserine dünyada her yıl yaklaşık 500 bin kadının yakalandığını söyledi.

Her yıl yaklaşık 280 bin kadının, rahim ağzı kanserinden hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Dünder, bu hastalığa yüzde 100’e yakın oranda HPV’nin neden olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Dünder, bu virüsün sadece kadınları değil, erkekleri de etkilediğine işaret ederek, dünyada 630 milyon insanın, başka bir ifadeyle her 7-8 kişiden birinin bu virüsü taşıdığının kabul edildiğini kaydetti.

Bu insanların çoğunun, genellikle belirti vermediği için HPV’den habersiz yaşadıklarını dile getiren Prof. Dr. Dünder, şöyle devam etti:

”HPV büyük oranda cinsel temasla bulaşıyor. Ancak, kişinin başka birinden el temasıyla aldığı virüs, o kişiye vücudunu kaşırken veya başka yollarla da girebiliyor. Özellikle iki tür HPV, rahim ağzı kanserinin yüzde 70’inden sorumludur. HPV’yi taşıyan birçok insan hiçbir belirti olmamasına rağmen bu mikrobu bulaştırabilmektedir. Gerek kadın, gerekse erkek, birden fazla kişiyle cinsel temasta bulunarak, rahim ağzı kanserine yakalanma oranını artırabiliyor. Tek eşli olmak, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak ve HPV aşısı yaptırmak, bu hastalığa yakalanmaktan büyük oranda koruma sağlayabilmektedir.”

Rahim ağzı kanserinin en önemli belirtilerinin, ”kötü kokulu veya kanlı vajinal akıntı, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama, düzensiz vajinal kanama” olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Dünder, sunumunun ardından etkinliğe katılan kadınların sorularını yanıtladı.

AÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Berker de katılımcılara, kısırlık ve bu hastalığın tedavisine ilişkin bilgi verdi.kaynak