Bir testle 100 bin kadın kurtulur iddiası

3 (189) Bilim adamları, 2 dolara mal olan basit bir testin fakir ülkelerdeki 100 bin kadının rahim ağzı kanserinden ölmesini engelleyebileceğini bildirdi.
Londra Üniversitesinden David McGregor adlı bilim adamı, öncülüğünü yaptığı araştırmada, VIA adını verdikleri görsel kontrolde, çok düşük miktarda asetat asit çözeltisini, kanser öncesi lezyonlarını (doku bozulması) belirlemek üzere rahim boynuna uyguladıklarını, sonucun pozitif çıkmasının tedavinin acilen başlaması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

"Gör ve tedavi et" denilen yöntemin, gelişmiş ülkelerde sıklıkla kullanılan rahim hücresi laboratuvar testine (HPV: human papillomavirus) göre çok daha ucuz olduğu vurgulanarak, VIA’nın, kaynakları kıt fakir ülkelerde kanser öncesi lezyonları öğrenmek için verimli ve ekonomik bir yöntem olduğu kaydedildi.

McGregor, çoğu fakir ülkelerde olmak üzere dünyada her yıl 300 bin kadının rahim ağzı kanserinden öldüğünü hatırlatarak, VIA yöntemiyle her yıl 100 bin kadının bu kanser türünden ölmesinin önüne geçilebileceğini ifade etti.

Rahim ağzı kanseri, sağlık hizmetleri altyapısının yetersiz, aşı ve hastalığı belirlemenin maliyetinin yüksek olduğu fakir ülkelerde kadınların önde gelen ölüm nedenleri arasında bulunuyor. kaynak