Bilgisayarlı tomografi ölüm riskini düşürüyor

SİGARA içen kişilerin kanser taramaları “düşük doz spiral bilgisayarlı tomografi” ile yapıldığında akciğer kanserinden ölme ihtimalinin standart x-ışınlarına tabi tutulanlara göre yüzde 20 oranında daha düşük olduğu bildirildi.

13858054 Sonuçları New England Journal of Medicine adlı uzmanlaşmış bir yayın tarafından duyurulan, Ulusal Akciğer Tarama Testi adlı araştırma, son 10 yılda 55-74 yaşlarındaki, geçmişte sigara içmiş ya da hala içen 53 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.

New York Times gazetesinin yansıttığı araştırmada, katılımcıların, her yıl X-ışını (röntgen) kullanılarak vücudun incelenen bölgesinin kesitsel görüntüsünü oluşturmaya yönelik radyolojik bir teşhis yöntemi olan bilgisayarlı tomografi ve standart x-ışınlarıyla tarandığı belirtilerek, bilgisayarlı tomografi ile taranan kişilerin akciğer kanserinden ölüm oranının yüzde 20 daha az olduğu vurgulandı.

Araştırmacılar, akciğer kanserinden ölme oranının daha düşük olmasının nedeni olarak, bilgisayarlı tomografi ile erken teşhisin mümkün olmasını gösteriyor. kaynak