Beyin tümörüne "MR" mucizesi

Beyin tümörü ameliyatları esnasında uygulanabilen "MR" ile tümörün tamamen alınıp alınmadığı anında saptanabiliyor

687399_detayi Beyin tümörü ameliyatı sırasında uygulanan ”MR” ile tümörün tamamen alınıp alınmadığı operasyon sırasında  belirlenebiliyor.
Yöntem, ameliyatta ne derece başarılı sonuç elde edilebildiğini, tümörün ne kadarının çıkarıldığını, operasyona daha ne kadar devam edilmesi gerektiğini ortaya koyarken, hastanın tekrar ameliyat edilme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Erdoğan, yaptığı açıklamada, beyin cerrahisinin çok ciddi bir operasyon olduğunu ve mutlaka doğru tanıyla alanında uzman hekimlerce gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

MR’ın, büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi teknik olduğunu anlatan Erdoğan, MR’ın beyin tümörlerinin saptanmasında en duyarlı yöntem olduğunu söyledi.kaynak