Beyin tümörüne karşı ‘virüs’ tedavisi

SCANNER_MO_C_^_MONDAY Tıp dünyasının yeni tedaviler üzerinde çalıştığını söyleyen Prof. Dr. Kuday, "Yıllar önce Hacettepe’de çalışırken, kötü bir beyin tümörü, ameliyata bağlı apse olunca gerilerdi. Şu anda yapılan çalışmalar da bunun daha bilimsel bir yaklaşımı. Oraya bir mikrop veya virüs veriyorsunuz ve daha sonra o virüsün tümörü gerilettiği görülüyor” dedi. 

İSTANBUL – Florence Nightingale Hastaneleri Nöröşirürji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, uygulanan tedaviler dışında tıp dünyasının yeni tedaviler için son yıllarda çalışmalara hız verdiğini belirterek, bir takım virüslerle ilgili tedaviler olduğunu bildirdi.        

Kuday, beyin tümörünü, beyinde ortaya çıkan anormal hücre çoğalması şeklinde tanımlamanın mümkün olduğunu vurgulayarak, beyin tümörlerinde bulguların, kitlenin beyin ve çevreleyen yapılara olan basısı ve sinir dokusunda oluşturduğu hassasiyet sonucu ortaya çıktığını ifade etti.        

Tüm dünyada en korkutan tümörler arasında başı çeken beyin tümörlerinin, her yıl tespit edilen kanserler içinde yaklaşık yüzde 1,5’luk bir orana sahip olduğuna işaret eden Prof. Dr.Kuday, açıklamasında, şunları kaydetti: 

”Cinsiyet, yaş ve ırk gözetmeksizin herkeste görülebilen beyin tümörlerinin tedavisine yönelik bilim dünyası var gücü ile çalışıyor. Temel olarak birincil ve metastatik olarak ikiye ayrılabilen beyin tümörleri çeşidine göre iyi ya da kötü huylu olabiliyor. Ortaya çıkış tarihinden bugüne dek beyin tümörlerinin tedavisinde çok fazla ilerleme kaydedilemedi. Kötü huylu tümörlerde yaşam müddeti belli. İstisnalar oluyor, uzun yaşayanlar çıkıyor. Tıp dünyası ise yaşayanlar neden yaşıyor onları çözmeye çalışıyor. Beyin tümörlerinde cerrahiyi başarı ile yapıyoruz. Çıkaramayacağımız tümör yok. Ama çıkarttıktan sonra tümörler tekrarlıyor. Uygulanan tedaviler dışında tıp dünyası yeni tedaviler için son yıllarda çalışmalara hız verdi. Bir takım virüslerle ilgili tedaviler var. Diğer bir deyişle değişik virüslerin tümörlere karşı kullanılmasıdır. Örnek vermek gerekirse, yıllar önce Hacettepe’de çalışırken, kötü bir beyin tümörü, ameliyata bağlı apse olunca gerilerdi. Şu anda yapılan çalışmalar da, bunun daha bilimsel bir yaklaşımı. Oraya bir mikrop veya virüs veriyorsunuz ve daha sonra o virüsün tümörü gerilettiği görülüyor.”        

Kuday, diğer bir tedavinin ise gen tedavisi olduğuna dikkati çekerek, ”Bu yöntemde tümör hücresine transfer edilen genetik materyal ile hücrelerin büyümesi engellenmeye çalışılıyor. Ben inanıyorum ki önümüzdeki 8-10 yıl içinde bu yöntem önemli bir tedavi seçeneği olacak” ifadesini kullandı.        

Beyin tümörlerine karşı geliştirilen bir tedavi yönteminin de ”immünoterapi” olduğunu belirten Kuday, bu tedavi şeklinde de savunma sistemini tümör hücrelerini yok etmeye karşı uyardıklarını bildirdi.        
Kuday, bu tedavi yönteminin ABD’de bazı merkezlerde kullanıma girdiğini belirterek, açıklamasında, ”Bilgisayar teknolojisi gibi beyin cerrahisin de tedavi şekilleri hızla gelişiyor. Mucizevi sonuçlar beklemiyoruz bu tedavilerden. Bir kapı aralandı, biz de bu açık kapıdan gitmeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar kapı kapalıydı. Hastalarımıza mümkün olduğunca kaliteli bir yaşam vermeye çalışıyoruz. Yalnız cerrahi yetmiyor, bu tedavi seçenekleri yakın bir gelecekte uygulanmaya başlayacak” görüşünü aktardı.kaynak