Beyin kanserine kesin çözüm bulundu İlaç piyasaya sürüldü

23 Büyük paraların döndüğü yerde, büyük numaralarında dönmesi doğaldır.
Bilindiği üzere, ilaç sanayi bırakın büyüğü, akıl almaz paraların döndüğü bir alandır. Hal böyle olunca da küçük balıkların, pardon, küçük firmaların yaşaması hem de önemli buluş yapmasına karşın, imkansız denecek kadar zordur. Mesela mı? Anlatalım.
Yaklaşık elli yıldır Küba Amerika’nın başlattığı bir ambargo altındadır. Bu sebeple de batı dünyasına bir şeyler satması, ticari ilişki kurması çok zordur. Büyük batılı firmalar, Küba’dan uzak durur.
2001 Yılında Almanya Hamburg’da kurulmuş olan Onkoscience yeni ilaçlara lisans ve satış izni alma amaçlı küçük bir firmadır. Kübalı bir Bioteknoloji Enstitüsü, bu firmaya müracaat ederek; kanseri tedavi eden bir kimyasal bulduklarını ve Nimotuzumab adını verdikleri bu kimyasalın lisans ve satış izni için ortak aradıklarını bildirir. Sonuçta anlaşma olur ve Onkoscience firması lisans ve satış için çalışmaya başlar.
Ancak, büyük engellerle karşılaşılır, hem de kimyasalın gerçekten kanser tümörünü yok ettiği deneylerle ispatlanmasına rağmen.
Olaya Alman iradesi ve kararlılığıyla sahip çıkıp, devam eden Onkoscience firması büyük ilaç devlerinin engelini aşmayı ustaca becerir. Mesela, tutar kimyasalın denemesini Ukrayna’da da sağlar. Uzun uğraşlardan sonra, kimyasalın ilaç olarak kullanma izni sağlanır ve beyin ile baş-boyun bölgesi kanser tedavisinde kullanılmak üzere piyasa sürme hakkı da elde edilir ve satışa sunulur.
Onkoscience firması şimdi bu etkin maddesi Nimotuzumab olan ilacın Avrupa’nın diğer ülkelerinde de satılması için Londra da girişim başlattı.
Özetlemek gerekirse, yan etkisi yok denecek kadar az ama tam anlamıyla etkili bir kanser ilacı piyasaya sürülmüş (Ukrayna’da) durumda.
Kanser tedavisinde devrim yaratacak bu buluşa sahip çıkan, piyasaya çıkması için insan üstü çaba gösterenlere şapka çıkarmamak mümkün mü? Tabi ilacı bulan Küba’lı bilim adamlarına da.kaynak