Benlerinizi yakın takibe alın

Doğuştan var olan bazı benlerin kanserleşme riskinin daha fazla olduğunu söyleyen uzmanlara göre, benlerin sayısını, yerlerini, büyüklüklerini sık takip etmek hayat kurtarıyor.

cok-benli-uzun-mu-yasiyor-2.hmedium İSTANBUL – Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Bilen, cilt kanserinin en sık görülen tiplerinden biri olan ’Malign melanomun’ genellikle benlerden kaynaklanan bir hastalık olduğunu söyledi.

DHA’nın haberine göre Dr. Bilen, çok çeşitli görünümleri olan benlerin zaman içinde değişmesinin insanları endişelendirdiğini söyledi. Dr. Bilen, "Kanserleşme olasılığı nedeniyle benlerin takibi önemlidir. Her türlü travma, bendeki hücreleri yorar ve kanserleşme eğilimini artırır. Doğuştan var olan bazı benlerin kanserleşme riski normalden biraz daha fazladır. Kanserleşmede en önemli uyarıcı güneş, küresel ısınma, ozon tabakasının delinmesidir. Bunlar da güneşin zararlı etkilerini artırmıştır. Güneş ışınları en yoğun çocukluk çağında alınır. O nedenle, ebeveynlerin 6 aylıktan itibaren çocuklarına güneş kremi kullanmaları ve çocuklarının güneşte kalma süreleri ile şekillerini kontrol etmeleri önemlidir" dedi.

SAYISI, YERLERİ VE BÜYÜKLÜKLERİ ÖNEMLİ
Benlerin uzun yıllar içinde çeşitli değişimler gösterebileceğini hatta zamanla yenilerinin oluşabileceğini ifade eden Dr. Figen Bilen, "Ergenlik çağında, hamilelik sırasında ya da güneşlenme sonrası benlerin renkleri koyulaşabilir, yeni benler oluşabilir. Bu değişimler uzun yıllar içinde yavaş yavaş olmalıdır. Fakat benlerde kısa zaman diliminde ani değişiklikler ortaya çıkarsa mutlaka bir cilt uzmanına başvurmak gerekir. Ayrıca cildinizdeki benlerin sayısını, yerlerini, büyüklüklerini takip etmeniz ve gerekirse not edip cilt uzmanınıza bu bilgileri verebilmeniz oldukça büyük önem taşır" diye konuştu. kaynak