Böbrek kanseri araştırmaları umut veriyor

3 (256) Bilim adamları, ileri evre böbrek kanseri hastalarına, klinik araştırmaları devam eden ilaçların umut verici olduğunu müjdeledi.

Yapılan araştırmalarda, böbrek nakli olanlarda kullanılan ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların, böbrek tümörlerini yok edici etkisi olduğu saptandı.
Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi (AÜ) İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demirkazık, böbrek kanserlerinin tedavi şansı bulunmayan kanser türlerinden birisi olduğunu söyledi.
Bu hastalarda, kemoterapi (ilaç) ve radyoterapi (ışın) tedavisi şansının çok fazla olmadığını, bu aşamada ancak yeni geliştirilmiş olan bir kaç ilacın etkili olabildiğini belirten Demirkazık, son yıllarda geliştirilen bazı ilaçların, özellikle ileri evre kötü seyirli böbrek kanseri hastaları için de umut verici olduğunu bildirdi.
TÜRKİYE’DE RUHSATLI DEĞİL  
İleri evre böbrek kanserlerinde kullanılan ilaç tedavisinin kemoterapiden farklı olduğunu, bunun ”hedefe yönelik ilaç tedavisi” olarak adlandırıldığını anlatan Demirkazık, son yıllarda tablet şeklinde kullanılan çeşitli ilaçların geliştirildiğini belirtti.
Demirkazık, organ nakli olanlarda kullanılan ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların, böbrek tümörlerinde öldürücü etkisi olduğunun saptandığını ifade ederek, buna yönelik uluslararası klinik araştırmaların sürdüğünü, Türkiye’nin bu araştırmaların içinde olduğunu bildirdi. Kötü seyirli böbrek kanseri hastalarında bundan 4-5 yıl öncesine kadar hiçbir ilaç tedavisinin uygulanamadığına, çünkü böyle bir ilacın bulunmadığına dikkati çeken Demirkazık, ”Kimi kemoterapi ilaçları, ileri evre böbrek kanseri hastalarında yüzde 5-10 hastanın birinde etkili olabiliyordu. Günümüzde ise metastazı olan hastaların bile ömürlerinde önemli bir uzama sağlanabiliyor” dedi.
Demirkazık, bu alanda ilk olarak iki ilacın geliştirildiğini, bu ilaçların ruhsat aldığını ve hastalarda kullanılmaya başladığını belirterek, son olarak da bu alanda yeni ilaçların geliştirildiği ve ileri evre böbrek kanseri hastalarında kullanılmak üzere klinik çalışmalarının yapıldığını kaydetti.
Anti-tümör etkisi bulunan ve bağışıklık sistemini baskılayıcı özelliği olan yeni ilaçların, dünyada birçok ülkede ruhsat aldığını ifade eden Demirkazık, ”İlacın, kullanım alanlarına ilişkin klinik çalışmalar hala devam ediyor. İlaç, Türkiye’de ruhsatlı değil, ancak en kısa zamanda alacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
ARAŞTIRMADAN KİMLER YARARLANABİLİR?
Son geliştirilen ilaçla ilgili klinik çalışmaların AÜ bünyesinde de devam ettiğini ve hastalara uygulanabildiğini anlatan Demirkazık’ın verdiği bilgiye göre, bu ilaç hastalığının seyri kötü gidebilen hastalarda uygulanabiliyor.
Bu çalışmaya, ileri evre böbrek kanseri tanısı alan tüm hastalar katılabiliyor. Hastaların bundan yararlanabilmesi için, cerrahi şansı bulunmaması ve radyoterapinin söz konusu olmaması gerekiyor.
Öte yandan üniversite bünyesinde meme, akciğer, mide, mesane, kolon, pankreas ve deri kanserinde hasta alımı süren 12 klinik araştırma daha yürütülüyor.kaynak