Bağırsak kanseri oranı yükseldi

İngiltere Kanser Araştırmaları, bağırsak kanseri oranının 1970’lerden sonra arttığına dikkat çekerek, 2008’de neredeyse her 15 erkekten ve 19 kadından birinin bağırsak kanseri olduğunu ortaya çıkardı.

fft5_mf775829 LONDRA – Çağın yaygın hastalığı kanserin tehlikeli bir türü olan bağırsak kanseri oranı arttı. İngiltere Kanser Araştırmaları, bağırsak kanseri oranının 1970’lerden sonra arttığına dikkat çekerek, 2008’de neredeyse her 15 erkekten ve 19 kadından birinin bağırsak kanseri olduğunu belirtti.
İngiltere’nin en büyük kanser yardım kuruluşuna göre, 1970’lerden sonra erkeklerde bağırsak kanseri olma ihtimali iki kat artarken, İngiltere Kanser Araştırmaları da, 1975’de 29 erkekten birine bağırsak kanseri teşhisi konduğunu ancak 2008’de neredeyse 15 erkekten birinin bağırsak kanseri olduğuna işaret etti.Kadınlarda ise yükselişin çok fazla olmadığı belirtilerek, 1975’de 26 kadından biri bağırsak kanseriyken 2008’de 19 kadından birinin bağırsak kanseri olduğu vurgulandı.

BAĞIRSAK KANSERİ BESLENMEYLE BAĞLANTILI
The Guardian gazetesinin yansıttığı araştırmada, genel olarak insanın yaşam süresinin uzamasından dolayı kanser oranının arttığı belirtilirken, ancak bağırsak kanserinin güçlü bir şekilde beslenmeyle bağlantılı olduğu ve birçok hastalığın önlenebileceğine dikkat çekiliyor.

BAĞIRSAK KANSERİ RİSKİNİ AZALTMANIN BİRÇOK YOLU VAR
İngiltere Kanser Araştırmaları’ndan Sara Hiom insanların risk oranını düşürebilmesinin birçok yolu olduğuna işaret ederek, “Sağlıklı kiloda kalarak, fiziksel aktivite yaparak, yüksek lif içeren gıdalar tüketerek ve kırmızı ve işlenmiş etin az tüketimi ile sağlıklı beslenerek, alkol tüketimini azaltarak ve sigara içmeyerek bağırsak kanseri riskinizi düşürebilirsiniz” uyarısında bulunuyor.

SAĞLIK TARAMASI ÖNEMLİ
Sara Hiom’un aynı zamanda sağlık taramasının da önemli olduğuna dikkat çektiği belirtilen araştırmada, kanser ortaya çıktığı zaman yaşın da göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çekildi. Araştırmada, 70 yaşında bağırsak kanseri teşhisi konmamış bir kişinin bağırsak kanseri olma ihtimalinin 10 ya da 20 yaş daha genç olanlara göre daha düşük olduğu ifade ediliyor.Ayrıca araştırma verilerinin erkeklerde kanser olma ihtimalinin yüzde 42.2, kadınlarda ise bu oranın yüzde 38.8 olduğu belirtiliyor.kaynak