‘Ateş çemberi’

Profesör Michael N. Linver meme kanserine ilişkin şu önemli tespitlerde bulundu…

mamografi 2.standard ABD’nin önde gelen meme kanseri uzmanlarından ABD Ulusal Göğüs Kanseri Konsorsiyumu Başkan Yardımcısı, ABD New Mexico Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Michael N. Linver Türkiye’ye geldi. Meme kanserinde mamografik taramanın değeri üzerinde yeni teknikler hakkında konuşmak üzere Florence Nightingale Hastanesi’ne gelen ve daha önce Amerikan Kanser Derneği tarafından 7 kez dalında ‘En iyi doktor’ seçilen Prof. Linver VATAN’a özel açıklamalarda bulundu. Meme kanserinin tedavisi konusunda henüz deneysel düzeyde olan yeni bir tekniği de anlatan Linver meme kanserine ilişkin şu önemli tespitlerde bulundu:
‘Yanlış mamografiyi düzelttik’
“Amerikan Kongre’si tarafından 1994 yılında mamografi çekimi yapılan her sağlık kurumunun FDA ve Amerikan Radyoloji Koleji tarafından oluşturulacak denetçilerce denetlenmesi ve kaliteli mamografi cihazlarının mecburen kurumlarda kullanılması zorunlu kılındı. Tüm bu çabalar sayesinde meme kanserinin ilk devrelerinde olan hastalarda, ABD genelinde yüzde 80 oranında iyileşme sağlandı.
Kanserin geleceğini bu tedavi oluşturacak
“ŞU anda Washington Üniversitesi ve MD Anderson’da deneysel olarak uygulanan yeni bir yöntem var. Bu yöntemde ise kriyoablasyon yönteminin tam tersi bir teknik izleniyor. Yani memenin içinde henüz büyümemiş ve yeni oluşmaya başlayan, kendisi de canlı bir hücre olan tümörün çevresine enjekte edilen aşırı radyolojik ısıyla hücreyi sanki bir ateş çemberi içine hapsederek, bir çepere alarak hücreyi yakmak. Meme kanserinin geleceğini oluşturacak tedavi bu yöntemde saklı.” kaynak