Aspirin cilt kanseri riskini azaltıyor

Yeni bir araştırmaya göre aspirin gibi bazı antienflamatuvarlar cilt kanseri riskini azaltıyor. Bu ilaçları yedi yıl boyunca düzenli kullananlarda ise ölümcül deri kanseri riski yüzde 46 düşüyor…

627148-cut-540x330 Danimarka’da yapılan yeni bir araştırma; asprin, ibuprofen gibi ağrı kesici özelliği olan ve kortizon içermeyen antienflamatuvarların (NSAID) cilt kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını gözler önüne seriyor. Araştırma, bu ilaçların uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanımının, ölümcül türdeki deri kanserinden koruduğunu ortaya koyuyor. Antienflamatuvarlar; bağışıklık sisteminin baskılanması riskini, tümörlerin yayılma ve damarların büyüme riskini de azaltıyor.
RİSK YÜZDE 13 AZALIYOR
Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nden Dr. Sigrun Alba Johannesdottir ve arkadaşları; bu ilaçların faydasını araştırmak üzere, 1991-2009 yılları arasında, 18 binden fazla kişiyi inceleme altına aldı. Denekler; yaşları, cinsiyetleri ve reçeteli ilaç kullanımları göz önünde bulundurularak ayrı ayrı değerlendirildi. Deneklerin bir bölümüne asprin ve diğer kortizon ihtiva etmeyen antienflamatuvar ilaçlardan verildi. Sonuçta bu ilaçları alanlarda, almayanlara oranla melanom adı verilen ölümcül deri kanserine yakalanma riskinin yüzde 13 azaldığı görüldü. Ölümcül olmayan deri kanserine yakalanma riski de yüzde 15 oranında azalmıştı.
YÜKSEK DOZDA KULLANMAYIN!
Öte yandan bu araştırmayla, ilaçları en az yedi yıl boyunca kullananlarda ise yine kullanmayanlara oranla melanom riskinde yüzde 46 oranında düşüş olduğu saptandı. Ayrıca bir diğer deri kanseri türü olan skuamöz hücreli karsinoma yakalanma riskinin de bu ilaçlarla yüzde 35 oranında azaldığı gözlemlendi. Ancak bu ilaçların yüksek dozlarda kullanımının böbrek hasarına yol açtığı ve kanama riskini artırdığı düşünülmektedir. Dolayısıyla da bu ilaçları kullanmadan önce doktora danışmak gerekmektedir. Ayrıca antienflamatuvarların zararlarını ve yararlarını tam olarak ortaya koyacak daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
ABD’DE HER YIL 2 BİN KİŞİ DERİ KANSERİNDEN ÖLÜYOR
Amerika’da cilt kanseriyle ilgili yapılan araştırmalarda; 2008 yılında melanom tanısı konan 9 bin kişinin öldüğü ortaya konmuştur. Ülke çapında her yıl yaklaşık 2 bin kişi de melanom dışı deri kanseri yüzünden ölmektedir. Cilt kanserinin bütün türlerinin ultraviyole ışınlarından kaynaklandığı belirtilse de, bunu kanıtlayacak bulgular şu an kısıtlı bir düzeydedir.
TAKİP EDİYORLAR
Öte yandan günümüzde dermatologlar; cilt kanseri ve kortizon içermeyen asprin gibi antienflamatuvar ilaçların arasındaki bağı netleştirmek için de düzenli olarak ilaç takipleri yapmaktadırlar.
PROSTAT, MEME VE BAĞIRSAK KANSERİNE KARŞI DA ASPİRİN
Ağrı kesici özelliği olan ve kortizon içermeyen antienflamatuvarların kullanımı, deri kanseri dışındaki kanser türlerine karşı da koruyucu olabiliyor. Yapılan çalışmalar sayesinde aspirinin yemek borusu, mide ve kolon kanseri riskini azalttığı biliniyor. Düzenli olarak aspirin içenlerde meme kanserine yüzde 40 oranında daha az rastlanıyor. Özofagus kanseri yüzde 50, bağırsak kanseri yüzde 40, akciğer kanseri yüzde 60 ve prostat kanseri de yüzde 10 oranında daha az görülüyor. 12 bin 500 kişi üzerinde yapılan bir diğer bilimsel çalışma ise aspirinin, kanser ölümlerinde yüzde 20 oranında düşüş sağladığını ortaya koyuyor.
KORUMA SAĞLIYOR
Reuters Sağlık ekibi, her gün bir aspirin almanın cilt kanserini önlediği yönündeki bilginin çok yeterli olmadığını fakat bu kanser türünde umut verici olabileceğini belirtiyor. American Cancer Society’nin araştırmalarına göre aspirin cilt kanserine karşı koruma sağlıyor. Ancak cilt kanserine yakalanmamak için yapılması gereken en önemli şey; güneş ışınlarından korunmaktır. kaynak