Alkol tüketimi ile meme kanseri riski bağlantılı

283712 ABD’de yapılan geniş çaplı bir araştırmanın sonucunda, kadınlarda menopoz sonrası yaygın olan meme kanseri riski ile alkol tüketimi arasında bağlantı kuruldu.

SAN DIEGO – Araştırmayı yapan ekibin lideri Ulusal Kanser Kurumundan Jasmine Lew, yaptığı açıklamada, 184 binden fazla kadından alınan veriler üzerinde yapılan analizlerin, “içmenin yaşlı kadınlar için meme kanseri riskini artırdığını ortaya koyan” üç büyük araştırmadan en büyüğü olduğunu kaydetti.

Günde bir ila iki küçük kadeh alkol alan kadınların memelerinde hormona duyarlı tümör gelişme ihtimalinin yüzde 32 oranında olduğu bulundu. Günde üç ya da daha fazla kadehin ise bu riski yüzde 51 oranında artırdığı belirlendi.
Lew, Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği toplantısında araştırma hakkında bilgi verirken, alkolün hangi türü olursa olsun bu riskin apaçık olduğunu ifade etti.
Çalışmalarının sonuçlarının, alkolün östrojen metabolizmasına müdahalesinin kanser riskini artırdığı teorisini doğruladığını belirten Lew, bu konuda kamu sağlığı alanında tavsiyelerde bulunmak için henüz erken olduğunu söyledi. Lew, kadınların, risk faktörlerinin belirlenmesi için doktorlarıyla konuşmaları gerektiğini kaydetti.
Meme kanseri, akciğer kanserinden sonra kadınlarda yaygın olan ikinci öldürücü kanser türünü oluşturuyor. Uzmanlar bu yıl içinde dünyada 1,2 milyon kişide meme kanserinin teşhis edilebileceğini ve bunlardan 500 binin hayatını kaybedebileceğini tahmin ediyor.