Akciğer kanserinin düşmanı meyve

545 Uzmanlar yaz mevsiminin en çok tüketilen meyvesi kavunun akciğer kanserini önlediğini açıkladı…

Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülen akciğer kanserinin en önemli nedeninin sigara olduğu biliniyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık görülen kanser türünün akciğer kanseri olduğuna dikkat çeken Avrasya Hospital Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Ali Güven Akıncı, "Akciğer kanseri genellikle sigara içen veya içmiş olan kişilerde görülüyor.
Son yıllarda halk arasında duman altı içici olarak bilinen pasif içiciliğin de kansere yakalanma oranını yüzde 1.3 kat arttırdığı biliniyor" diye konuştu.
SİGARADAN UZAK DURUN
Kansere yakalanmada genetik faktörlerin de etkili olduğunu anlatan Akıncı, ailesinde kanser olan kişilerin kansere yakalanma riskinin çok yüksek olduğunu belirtti. Akıncı, sigaradan tamamen uzak durulmasını tavsiye etti.
SEBZE MEYVE TÜKETİMİ ÖNEMLİ
Bazı beslenme özelliklerinin de akciğer kanseri riskini etkileyebileceğini ifade eden Akıncı, sebze ve meyve tüketiminin akciğer kanseri gelişimi riskini önemli ölçüde azalttığını kaydetti. Akıncı özellikle yaz aylarında kavun, kayısı gibi meyvelerin tüketilmesini tavsiye etti.
DOMATESTEN VAZGEÇMEYiN
Domatesin de kanseri önleyici etkisi bulunduğunu anlatan Op. Dr. Ali Güven Akıncı, "Karatenoidler özellikle havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates, kırmızı biberi de sofranızdan eksik etmeyin" ifadesini kullandı.
GÜNDE 3-4 TANE TÜKETİN
Daha önce Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda domatese kırmızı rengini veren ‘likopen’ maddesinin erkeklerde görülen prostat kanserine karşı etkili olduğu ve 50 yaşın üzerindeki erkeklerin günde en az 3-4 domates tüketmesi gerektiği belirlenmişti. ‘likopen’ çeşitli kanser risklerini önlüyor ve sağlık sorunlarına karşı vücudun direncini artırıyor. Domatesin içeriğindeki A, B1, B2, C ve K vitaminleri ve çeşitli minerallerle adeta bir sağlık deposu. kaynak