Akciğer kanserinden ölen kadınların sayısı arttı

Avrupa genelinde yapılan bir araştırma hemen her ülkede akciğer kanserinden ölen kadınların sayısının arttığını ortaya koydu.

3 (29) Dünya Sağlık Örgütü’nün 1970-2007 yılları arasında kanserden dolayı gerçekleşen ölümlere ilişkin verileri değerlendiren araştırmacılar,İngilteredışındaki Avrupa ülkelerinde akciğer kanserine bağlı ölümlerin arttığını ortaya koydu. Erkekler arasında ise akciğer kanserine bağlı ölümlerde düşüş yaşandı. Kadınlarda akciğer kanserinden ölümlerin yüksek çıkmasına kadınların 1960 ve 70’li yıllarda sigara içmeye başlamasının ve buna bağlı ölümlerin yeni yeni yaşanmasının yol açtığını düşünülüyor.
2011 yılına dair tahminlerde bulunan araştırmacılar, Avrupa genelinde içinde bulunduğumuz yıl 1,3 milyon insanın kanserden dolayı hayatını kaybedeceği öngörüsünde bulundu. Mide, rahim, prostat ve kan kanseri vakalarında ise düşüş bekleniyor.
Sonuçlarıkanserdergisi ”Annals of Oncology” de yayınlanan araştırmada bilim adamları ayrıca kadınlarda meme kanseri, erkeklerde akciğer ve kolorektal kanseri nedeniyle ölüm oranının düştüğünü kaydetti. Araştırmayı yürüten İtalya’daki Milano Üniversitesi’nden Carlo La Vecchia ve ekibi, akciğer kanseri ölüm oranının endişe verici olduğunu, kadınlarda akciğer kanseri ölüm oranının ise bölgede her yerde yükseldiğini ifade etti.kaynak