Akciğer kanseri tedavisinde ameliyat şansı

 CA7JH5K2 Başka organa sıçramamış, sadece bulunduğu bölgede ilerleyen akciğer kanserinin tedavisinde cerrahi müdahaleyle tümör çıkarılarak hastaların yaşam kalitesi artırılabiliyor.

İZMİR – Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalında görevli Dr. Kutsal Turhan, yaptığı açıklamada, akciğer kanseri tanısı konmuş hastaların yüzde 25’inde hastalık ilerlediği için cerrahi müdahale şansının bulunmadığını belirtti.

Dr. Kutsal Turhan, “Kliniğimizde uyguladığımız bir teknikle uygun durumdaki hastalara 2 seans kemoterapi tedavisi uyguladıktan sonra, tümör küçüldüğü taktirde cerrahi yöntemle çıkarıyoruz. Bu sayede daha önce ameliyat şansı olmayan tümörler, cerrahi müdahaleyle çıkarılabiliyor” görüşünü bildirdi.
Başka bir organa atlamamış, sadece bulunduğu bölgede ilerlemiş akciğer kanserlerinin tedavisinde uygulanan yöntemle hastalarda tam iyileşme görülebildiği gibi, yaşam sürelerinin de uzadığını açıklayan Turhan, başarı oranının yüz güldürücü olduğunu belirtti.
Sigara içimindeki artışa paralel olarak akciğer kanserleri tanısı alan hastaların sayısının her geçen gün arttığına dikkati çeken Turhan, özellikle kadınlar arasında sigara kullanımının çok arttığını, bunun hastalığın yayılmasında en büyük etken olduğunu vurguladı.