Açık tenlilere D vitamini şart!

Güneş altında kolayca kızaran ve güneş yanığı gibi sorunlarla baş etmek zorunda kalan kişilerin D vitamini alması gerektiğine dikkat çekildi.

imagesğü D vitamini kemik sağlığı için hayati önem taşıyor. Sağlık uzmanları bu vitaminin yeteri ölçüde alınabilmesi için Nisan-Ekim ayları arasında koruyucu krem sürmeksizin güneş altında 10-15 dakika durmanın kafi olacağını belirtiyor.
Ancak İngiltere Kanser Araştırma merkezi tarafından yürütülen bir araştırma ise açık renkli kişilerin güneş altında yanmadan uzun süre kalamayacağına dikkat çekiyor.
Güneşe fazla maruz kalma cilt kanserine sebep olabiliyor. Leeds Üniversitesi tarafından yürütülen ve Kanserin Sebepleri ve Kontrolü isimli dergide yayınlanan araştırmada vücut için gerekli D vitamini miktarı 60nmol/L olarak belirtiliyor.
Bazı araştırmalar bu seviyeden daha düşük D vitamini alımının kalp hastalıklarına ve göğüs kanserine karşı savaşta etkili olamamaya sebep olduğunu gösteriyor.
25nmol/L’den aşağısı ise kemiklerin sağlıksız olmasıyla ilişkilendiriliyor.
Yeni araştırmada ise açık tenli kişilerin D vitamini takviyesi almadığı takdirde bu seviyeye ulaşamadığı belirtiliyor.
Araştırmacılar gün ışığı ve besin takviyelerinin D vitamininin belirlenmesinde tek etmen olmadığını vurguluyor. Genetik farklılıklar da vücudun D vitaminini nasıl işlediğinde önemli bir rol oynuyor.
Uzmanlar cilt kanseri hastalarının da D vitamini alması gerekebileceğine dikkat çekiyor.
Araştırmanın başındaki isim olan Prof. Julia Newton-Bishop, "Açık tenli kişiler güneş altında kolayca yandığı için yeterli D vitamini alamayabiliyor. Bu sebeple besin takviyesi almalarının gerekli olduğu görülüyor. Bu durum orta kuşak ülkelerde yaşayan ve özellikle cilt kanseri riski bulunan kimselerde daha fazla önem kazanıyor.
Uzmanlar 1.203 kişinin D vitamini seviyesini inceledi. Bunlardan 732’sinde ortalamanın altında değerler kaydedildi.
Açık tenli olanların ise diğerlerine oranla daha düşük seviye D vitaminine sahip olduğu gözlemlendi.
Özellikle D vitamini ihtiyacı olduğunu düşünen hastaların kesinlikle doktora gitmesi öneriliyor. Ortada herhangi bir teşhis olmadan besin takviyesi kullanılması da pek önerilmiyor. kaynak