Ağzınızdaki bazı belirtilere dikkat!

Dudakta büyüme, tükürük ya da balgamda görülen kanama ve cilt değişimleri, baş ve boyun kanserlerinin belirtisi olabilir. Dikkatli bir diş hekimi, bu belirtileri doğru değerlendirip hastalığın erken teşhisini sağlamalı

836020110506104322626 Baş ve boyun kanserleri, erken teşhis ile tedavi edilebilen kanserler olarak biliniyor ve erken belirti veriyor. Bu kanser türlerinin teşhis ve tedavisinde ise diş sağlığının önemli yeri bulunuyor. Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, "Diş hekimlerinin hastalarının tedavisini yaparken gördükleri bazı belirtileri iyi değerlendirip doğru uzmana yönlendirmesinin baş ve boyun kanserlerini önlemede önemli yeri olduğunu belirtiyor.

HASTALIK BELİRTİLERİ

-Dudakta büyüme: Dil ve dudak kanserlerinin pek çoğu geçmeyen yara ve şişliğe neden olurken bu bölgede iltihap oluşmadıkça ağrı hissedilmiyor. Hastalığın ileri dönemlerinde ise kanama görülüyor. Yara ve şişliğin yanında boyunda da bir kitle olması durumunda, en kısa zamanda bir uzmana gidilmesi gerekiyor.

-Kanama: Ağız, burun, boğaz ve akci-ğer tümörleri kanamaya neden olabiliyor. Tükürük veya balgamda birkaç günden fazla süren kanama görülmesi halinde kontrole gitmenin ihmal edilmemesi gerekiyor.

-Cilt değişimleri: Baş-boyun kanserle-rinin bazı türlerinde renk değişimi görülürken, alın, yüz. kulak gibi cildin güneşe maruz kaldığı yerlerle, cüdin farklı bölgelerinde değişiklikler gözlenebiliyor. Belirtiler genellikle küçük, soluk bir yara şeklinde başlıyor, yavaş yavaş büyüyor ve yaranın ortasında gamze şeklinde bir çukur oluştuğu görülüyor. Dudakta, yüzde, kulakta iyileşmeyen bir yara bulunması halinde hemen doktora gidilmesi gerekiyor. Diş hekiminin hastasındaki bu belirtileri önemseyip, gerekli görmesi halinde bir onkoloğa yönlendirmesi hayat kurtarıcı olabiliyor.

Kemoterapi ağız sağlığını bozuyor

Baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde uygulanan kemoterapi de ağız içine olumsuz etkileri bulunuyor.Bazı kemoterapi ilaçları ağız yaraları ve iltihaplara neden olabilir Bağışıklık sisteminin zayıflaması; bakteri virüs ve mantar enfeksiyonlarıyla daha sık karşılaşılması anlamına geliyor. Bu durumda tat alma duyusu değişiyor ve yediklerinin tadı kişiye daha tuzlu, ekşi ve metalik gelebiliyor. Tedavide yardımcı olarak kullanılan sakinleştirici ve ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımları da tükürük akışını azaltan ve çürük oluşumunu arttıran etkiler gösteriyor.

Radyoterapi öncesi diş hekimlerine başvurulmalı

Baş-boyun kanserleri nedeniyle radyoterapi gören hastalarda oluşan ağız – diş sağlığı sorunları ciddi sıkıntılara neden olabiliyor. Ancak alınacak tedbir ve koruyucu uygulamalar bu komplikasyonların önlenmesini sağlıyor. Diş Hekimi Nihat Tanfer, radyoterapi uygulaması öncesinde hastaların mutlaka diş hekimine başvurmaları gerektiğini söylüyor. Radyasyona bağlı ağız mukozasındaki hücre ölümleri, genellikle tedaviden 5-10 gün sonra başlayıp 3-4 hafta sonra tamamen iyileşen ve "Mukozit" adı verilen küçük ağız yaralarının oluşmasına neden oluyor.

Radyoterapinin ağızda görülen etkileri şu şekilde özetleniyor:

1-) lşın, tükürük kalitesini bozuyor, tükürük akışının bozulmasına bağlı olarak:

Ağız kuruluğu başlıyor ve takiben kanama meydana geliyor.

Tükürüğün çürüğü önleme etkisi azalıyor.

Ağzı ve dişleri temizleme fonksiyonunda azalma oluyor.

Tat alma duyusu bozuluyor.

Dişlerde soğuk-sıcak hassasiyeti oluyor.

Yutma, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında zorlanma meydana geliyor.

2-) 0steoradyonekroz, yani radyasyona maruz kalmış kemikte hücre azalmasına bağlı oksijen yetersizliği nedeniyle gerekl iyileşmenin olmaması sonucu kemik dokusu canlılığını kaybediyor.

3-) Radyoterapiden sonra tedavi sahasındaki damarlarda kan akımını azaltan bir daralma ve tıkanma söz konusu oluyor. Yutma, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında çok ciddi zorlanmalara neden oluyor.

4-) Radyasyon sahasında dişeti bağlarındaki zayıflamadan dolayı olan sallanma nedeniyle sıklıkla diş kayıplarına rastlanıyor. kaynak