10 pratik formülle korunma yolları

Batı ülkelerinde her 8 kadından birini, ülkemizde de her 12 kadından birini etkileyen meme kanserinden korunmak için yaşam ve beslenme tarzınızda değişiklik yapmanız gerekiyor.

10-pratik-formulle-korunma-yollari-1688064 Acıbadem Maslak Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi Başkanı, genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanserinden korunmanın püf noktalarını anlattı:

1-FORMUNUZU KORUYUN: İdeal kiloya sahip kadınların, fazla kilolu olanlara göre menopoz dönemi sonrası meme kanserine yakalanma riskleri daha az. Çünkü obez kadınlarda kandaki cinsiyet hormonları, insülin ve insülin büyüme faktörü, bel çevresi kalınlığını artırıyor. Bütün bu faktörler de meme kanseri bakımından risk oluşturuyor. Araştırmalara göre, hormon tedavisi almayan kadınlar menopozdan sonra 10 veya daha fazla kilo verdiklerinde diğerlerine oranla daha az risk taşıyor.

2-HAFTADA EN AZ 4 GÜN SPOR YAPIN: Düzenli spor, kilo kontrolü sağlıyor ve risk faktörü yüksek östrojen düzeyini dengeliyor. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Çalışmalar, menopoz öncesi dönemde haftada en az dört gün düzenli spor yapmanın meme kanseri riskini azalttığını gösteriyor. Menopoz sonrası düzenli spor, daha da önemli. Bu dönemdeki kilo alımı, östrojen düzeyini yükseltiyor ve hastalığa yakalanma riskini artırıyor.

3- ETİ KISITLAYIN, SEBZE VE MEYVEYE AĞIRLIK VERİN: Yağ içeriği yüksek besinler uzun süreli tüketildiklerinde kandaki östrojen düzeyleri yükseldiği için meme kanseri riski artıyor. Haftada beş kez kırmızı et yenmesiyle meme kanseri riskinde artış olduğunu gösteren çalışmalar var. Günde 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

4-YAĞ TÜKETİMİNİ AZALTIN: Enerji alımını azaltıp, vücudunuzun yağ yüzdesini ideal seviyelerde tutarak meme kanseri riskini azaltabilirsiniz. Aldığınız total enerjinin sadece yüzde 20-25’inin yağdan gelmesine dikkat edin.

5- ÇOCUĞUNUZU BOL BOL EMZİRİN: Emzirme hem annenin hem de bebeğin kansere yakalanma riskini düşürüyor. Özellikle bebeğinizin büyümesinde bir sorun yoksa ve doktorunuz gerek görmüyorsa 6 ay sadece anne sütüyle besleyin.

6- 30 YAŞINDAN ÖNCE ANNE OLUN: Araştırmalara göre, ilk çocuğunu 30 yaşından sonra doğuran kadınlarda meme kanseri görülme oranı 20 yaşından önce doğuranlara göre iki kat fazla. Bunun nedeni, geç doğum yapan veya hiç doğum yapmayan kadınların memelerinin kanserojen maddelerden daha fazla etkilenmesi.

7-SİGARAYI BIRAKIN, ALKOLÜ SINIRLANDIRIN: Sigara kullanımı, meme kanseri dahil olmak üzere birçok kanserin gelişme riskini artırıyor. Ayrıca çalışmalar, her gün düzenli olarak üç kadeh ve daha fazla alkol tüketenlerdeki meme kanseri riskinin tüketmeyenlere oranla yüzde 40 daha fazla olduğunu gösteriyor. Alkol, östrojen metabolizmasını etkiliyor.

8- HORMON İLAÇLARINDAN UZAK DURUN: İleri yaştaki kadınlar, menopoz sonrasında başlanan ‘hormon yerine koyma tedavileri’yle östrojen ve progesteron gibi kadınlık hormonları alıyor. Östrojenin yanı sıra progesteron da içeren kombine tedavilerin, sadece östrojen içeren tedavilerden daha riskli olabileceği düşünülüyor.

9- STRESİN ESİRİ OLMAYIN: Batı tarzı yaşamın vazgeçilmez unsurlarından stres, bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor.

10-BU BESİNLERE ÖNCELİK VERİN: Yeşil çay, balık, havuç, karnabahar, kabak, süt ve süt ürünleri meme kanserine yakalanma riskini düşürüyor.

BUNLARDAN UZAK DURUN

Keten tohumu Eskiden östrojen düzeyini azaltarak kadınlarda  hormona bağlı kanser oluşumu riskini azalttığı   söylense de, günümüzde tümör oluşumunu artırabileceği yönünde çalışmalar var.

Tütsülenmiş ve tuzlanmış salamura etler Dokularda olumsuz etkileşime girerek, kanser oluşumunu artırıyor. Ayrıca kızartmalardan, tütsülenmiş ve mangalda pişmiş etlerden de uzak durun.

GIDALARIN  GÜCÜ

Yeşil çay: İçerdiği polifenoller sayesinde meme kanserinden koruyucu özellik gösteriyor. Günde   1 fincan yeşil çay içmenizde fayda var.
Balık: İçerdiği    omega-3 yağ asidi, EPA sayesinde kanser oluşumunu azaltıyor. Haftada 1-2 kere orta büyüklükte balık tüketin.
Turpgiller, brokoli, Brüksel lahanası: İçerdikleri isotiyosiyanat sayesinde özellikle menopoz sonrasındaki kadınlarda östrojen metabolizması üzerinde etki yaparak meme kanseri riskini düşürüyor. Bu besinlerin içindeki karotenoid, isoflovan;  A, C ve E vitamini de risk azaltmada etkili diğer unsurlar. 
Havuç, kabak, karnabahar: Yapılarında bulunan lignan, özellikle menopoz sonrasındaki kadınlarda anti- östrojenik etki göstererek kanser oluşum riskini azaltıyor. Tam tahıllı besinler, susam tohumu, sarımsak, sızma zeytinyağı, kayısı, şeftali, armut, üzüm, balkabağı ve kiraz da lignan bakımından zengin diğer sebze ve meyveler.
Süt ve süt ürünleri: Düşük kalsiyumla beslenen kadınlarda meme kanseri riski artıyor. Süt, yoğurt, peynir kalsiyum bakımından zengin besinlerden. Yağsız veya yarım yağlı olarak kullanıldığında hem kiloyu koruma hem de kanserden korunma konusunda yararlanılabilir. kaynak