Her derde deva kuruyemiş: ‘ceviz’

Fitoterapist İsmail Lafçı, yüzlerde hastalığı ilerlemeden tedavi edici özelliğe sahip cevizin, her derda deva bir kuruyemiş olduğunu söyledi.

SAMSUN – Hedef Sağlıklı Yaşam Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Fitoterapist İsmail Lafçı, cevizin sağlık açısından inanılmaz yararları bulunduğunu söyledi. Cevizin beyin ve sinir sistemini dengelemesinden böbreklerdeki safra taşı oluşumunu engellemesine kadar çok sayıda hastalığı tedavi edici ve önleyici özelliğe sahip olduğunu vurgulayan Lafçı, özellikle içindeki yağın ve minerallerin kaybolmaması için kabuklu cevizin tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

Cevizde yüksek oranda omega-3 yağ asitleri bulunduğuna dikkat çeken Lafçı, “Ceviz, sağlık açışından çok önemli bir meyve. Düzenli olarak tüketen insanın sağlığını kontrol ediyor. İçindeki Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalıklarını, diyabeti, inmeyi, yüksek kan basıncını, klinik depresyonu azaltıyor. Kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarında düzensizliği önlüyor. Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs, prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.” dedi.

Cevizin damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine, iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ettiğini söyleyen Fitoterapist İsmail Lafçı, “Kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor. L-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan- damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor. Antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren Parkinson ve Alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebiliyor veya azaltabiliyor. Ayrıca antioksidan savunmada önemli olan birtakım enzimlerde zorunlu kofaktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor.” diye konuştu.

Beyne benzeyen cevizin insanın kavrama ve anlamasını geliştirdiğine de değinen Fitoterapist Lafçı, “Ceviz beyin gıdasıdır. Omega-3 yağ oranı düşük, çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve davranış bozuklukları, daha fazla huysuzluk ve uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Beyin bezesi tarafından salgılanan içindeki melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.” şeklinde konuştu.Kaynak