Kanser Hastalığı Kanser,Hastalık,Akciğer,Akciğer kanseri,Alternatif Tıp,Alçı,Anilin,Apoptosis,Asbest,Bağışıklık sistemi,Cerrahi,doktor, bebek isimleri, beden dili, hekim, hastalık, sağlık, cinsel, şifalı bitkiler, bitki, herbal, halk, saglik, yemek tarifleri, akademi, ilkyardım, ideal weight, kilo, kalori,kanser,terim,terimler,medikal,bitkiler, akciğer kanseri,toraks, tümör, Göğüs, akciğer, kanser, dernek, akdk, ulusal, oncology, onkoloji, akdk2008, chemotherapy, kemoterapi, metastas, takd, sigara, sağlık, tıp, medikal, medical, kongre, congress, derneği, cancer
kanser ailem kanser vikipedia
 
Hemoroid mi Yoksa Kanser mi?…

rahimkanseri Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinen hemoroid, makatta kanama, dışkılanma alışkanlığındaki değişiklikler gibi işaretlerle ortaya çıkar. Ancak unutulmamalıdır ki, hemoroid tek başına kalın barsak kanserinin belirtisi olabilir.
Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla altta yatan sebeplerle birlikte anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru çıkarlar.

Hemoroide Neler Neden Olur?

• Barsak alışkanlığında değişiklikler ( kabızlık, ishal ),
• Gebelik ve doğum,
• Sedanter yaşam,
• Bazı spor etkinlikleri ( ata binmek, bisiklet sürmek ),
• Çeşitli meslek grupları ( şoförler, pilotlar ),
• Alkol alışkanlığı,
• Pelvik bölgede yerleşen tümörler, karında ascites oluşumu,
• Kalın barsak kanseri

Hemoroidin Belirtileri Neler?

• Rektal kanama ( makattan taze kırmızı renkli kanama ),
• Ağrı,
• Makatta ele gelen şişlik,
• Akıntı, makatta ıslaklık hissi,
• Kaşıntı

Bu şikayetlerle başvuran hastalarda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz görülen diğer hastalıklardır. Ağrı iç hemoroidlerde çok geç bir bulgudur. Başlangıç döneminde ağrı varsa tromboze hemoroid, perianal abse, anal fissür akla gelmelidir.

Tanı İçin Anal Muayene Yeterli

Bu şikayetlerle hekime başvuran hastanın şikayetleri dikkatlice dinlendikten sonra yapılan anal muayene genellikle genç hastalarda tanı için yeterlidir. Rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi önerilir. Kırk yaş ya da üstü kabızlık şikayeti ile gelen ve yapılan anal muayenesinde hemoroid saptanan tüm hastalarda kolonoskopik tetkik önerilmektedir. Her zaman altta yatan bir kalın barsak tümörü olmadığı ekarte edilmelidir. Unutulmamalıdır ki hemoroid tek başına kalın barsak kanserinin belirtisi olabilir.

Hemoroidin Dereceleri

1. Derece hemoroid: Kanama en önemli şikayettir. Hemoroidler rektoskopi sırasında saptanır.
2. Derece hemoroid: Kanama ve kaşıntı şikayetleri görülür. Ikınma ile anal muayene esnasında saptanır.
3. Derece hemoroid: Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri ile başvurulur. Anal muayenede prolabe yani makatın dışında hemoroid pakeleri görülür. Muayene ile içeriye gönderilebilir.
4. Derece hemoroid: Kanama, kaşıntı, akıntı ve ağrı şikayetleri görülür. Muayene ile içeri redükte edilemeyen şişlikler saptanır.

Tedavi Yöntemleri

• Barsak fonksiyonlarının düzenlenmesi altta yatan kabızlığın giderilmesi,
• Diyette bol lifli gıdalara ağırlık verilmesi, günlük su alımının arttırılması ortalama 1.5-2 litre su içilmesi,
• Lokal krem ve pomatlar,

Cerrahi tedavi:

• Skleroterapi
• Bant ligasyon

Klasik cerrahi yöntemle hemoroid ektomi operasyonu genel anestezi altında yapılır. Hastanede yatma süresi ortalama bir gündür.
Lazer tedavisi ( Nd-yag lazer tekniği ile genel anestezi altında yapılır ve ameliyat süresi 5-15 dakikadır. Ameliyat sonrası ağrı en az olan yöntemdir. İşe dönme süresi daha kısadır. Üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır. kaynak


 
Bu yazı Perşembe, 28 Mayıs 2009, 18:29 tarihinde Kalın Bağırsak Kanseri kategorisi altında yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.
“Hemoroid mi Yoksa Kanser mi?…” için 3 Yorum
 • abbas YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

  hocam bende çok sık olmamakla beraber, ayda 1 kere bazen olur bazen olmaz, dışkımı yaparken bazen makatta kanama oluyo, çok nadirende olsa bazen kabızlık ve isal de oluyorum. geçenlerde tv de izledim ve aklıma takıldı, kanser olma şansınız var dedi, ama dedim ya zamanı yok epeydir karşılaşmıyorum böle olaylarla ama kafama takıldı genede bana yardımcı olabilirmisiniz

  Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
 • nagihan YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

  benim annem 2001 yılında 53 yaşında kolon kanserinden vefat etti
  ben 42 yaşındayım
  anüs bölgesinde ağrı var arada kan geliyo son iki gündür şişlik oluşdu uzmanlar birinci derece yakınlarda kanser riskinin yüksek olduğunu söylüyo anneme hemoroid tedavisi uygulamışlardı son evrede kanser olduğu anlaşıldı amaliyattan sonra birbuçuk ay yaşadı bende daha önce hemoroid tedavisi gördüm uzun zamandır yoktu altarnatif tedaviyle bu sorunu çözebilirmiyim

  Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
 • Nurettin ÖZFIRAT YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

  Hocam ben uzun yıllar önce hemoroit hastalığına yakalandım defalarca kabızlık kanama geçirdim halada kabızlık yaşiyorum kanama zaman zaman oluyor makat bölgesi devamlı kaşıntı ve yanma oluyor makat büzük kısmı şişik ve dışa dönük devamlı şiş görünüşü koyu kırmızı renkte hiç düzelmiyor sürekli ıslaklık hissi veriyor utanıyorum doktora gidemiyorum 48 yaşında tır şoförlüğü yapıyorum ben kansermiyim ne yapmam lağzım

  Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
Düşüncelerinizi Yazın   

Güvenlik Kodu:
lütfen sol tarafdaki güvelik kodunu kutucuğa yazınız.