Kanser Hastalığı Kanser,Hastalık,Akciğer,Akciğer kanseri,Alternatif Tıp,Alçı,Anilin,Apoptosis,Asbest,Bağışıklık sistemi,Cerrahi,doktor, bebek isimleri, beden dili, hekim, hastalık, sağlık, cinsel, şifalı bitkiler, bitki, herbal, halk, saglik, yemek tarifleri, akademi, ilkyardım, ideal weight, kilo, kalori,kanser,terim,terimler,medikal,bitkiler, akciğer kanseri,toraks, tümör, Göğüs, akciğer, kanser, dernek, akdk, ulusal, oncology, onkoloji, akdk2008, chemotherapy, kemoterapi, metastas, takd, sigara, sağlık, tıp, medikal, medical, kongre, congress, derneği, cancer
kanser ailem kanser vikipedia
 
“Alp için ve lösemiye karşı el ele!”

Alp_Dogan.hmedium Alp Doğan henüz 6 yaşında, lösemiyle mücadele ediyor, yaşama tutunmak için tek şansı ise ilik nakli. ‘Lösemiye karşı el ele’ kampanyasının amacı ise Alp’i ve O’nun gibi yüzlerce çocuğu hayata bağlayacak iliği bulmak.

İSTANBUL – Alp, İstanbul’da yaşayan Erhan ve Havva Doğan’ın tek çocuğu. 2008’in Eylül ayına kadar Doğan ailesinin hayatında her şey normaldi. Ancak bir sonbahar günü Doğan ailesi için hayatın akışı değişti. Nedeni ise 4 yaşındaki Alp’e konulan lösemi, yani kan kanseri teşhisi idi.

Bir haftayı bulan hafif ateş ve bacağında oluşan morluk nedeniyle anne ve babası Alp’i doktora götürdü. Önce soğuk algınlığı teşhisi kondu ancak yapılan kan tahlilleri, hastalığın lösemi olduğunu gösterdi. Aynı gün hastaneye yatan Alp’e aylarca ağır bir kemoterapi uygulandı.

Alp’in hücreleri kemoterapiye geç yanıt verdi, ümitler tükenme noktasına geldi ama O, hastalığa galip gelmeyi başardı. Anne Havva Doğan, sonuçla ümitlendiklerini ancak bu mutluluğun kısa sürdüğünü söylüyor.

“İlk sene Alp’e çok ağır ilaçlar verildi. Bu ilaçlar O’nu çok zorladı, saçları döküldü, kilosu yarı yarıya düştü. Kemoterapiye geç yanıt verdiği için de yüksek riskli hasta konumuna geldi. Ama sonra tedavisi yolunda gitti ve ikinci yılın sonuna doğru artık saçları çıkmıştı, okula başlattık. Mutluyduk. Okul bitince tatile gittik. Ama tatil dönüşü ne yazık ki hastalık tekrarladı.”

Hastalığın nüks etmesiyle Doğan ailesi Alp’in doktorlarıyla görüştü ve tek çarenin ilik nakli olduğunu öğrendi. Çocuklarını yaşatmak için her yolu deneyen aile, Türkiye’de ilik nakli bekleyen çok sayıda hasta olduğunu da öğrenince çareyi yurtdışına gitmekte buldu. Havva Doğan kendilerini Almanya’ya götüren süreci şöyle anlatıyor:

OĞLUMUN YAŞAMASI İÇİN İLİK NAKLİNDEN BAŞKA ÇARE YOK
“Tekrar eden hastalıkta ilik nakli olması şart. Çünkü başka bir çare yok, oğlum artık kemoterapilere cevap vermiyor ve O’nun yaşaması için ilik naklinden başka çare bulunmuyor. Bunu öğrenince Türkiye’de ilik nakli ile ilgili bir araştırma yaptık. Aileden tam uyumlu ilik bulunursa problem olmuyor ama Alp’in kardeşi de yok, kardeşi olmayınca zaten uygun iliğin aileden çıkma ihtimali çok düşük oluyor. Türkiye’de yabancıdan çocuğa ilik nakli yapılan merkezlerde çok sıra var. İşleyiş daha yavaş olduğu için çocukların nakil olma zamanı geçebiliyor. Biz aslında İstanbul’da tedaviyi başlatmıştık, birçok yerle konuştuk ve Almanya bizi kabul etti, üç gün içerisinde apar topar Almanya’ya geldik. Burada da yine kemoterapi görüyor, yine saçları döküldü. 30 Temmuzdan beri Almanya’dayız. Burada hayati hastalığı olan çocukların aileleri için, tamamen bağışlarla ayakta duran özel bir yardım kuruluşu var. Biz de burada kalıyoruz. Zaten zamanımızın çoğunu hastanede geçiriyoruz. Birkaç gündür Alp de evde, hastanede kemoterapi gördükten sonra eve getiriyoruz.”

‘SİZİN İÇİN BİRKAÇ DAKİKA, ALP VE DİĞERLERİ İÇİN BİR ÖMÜR’
Alp’in iyileşebilmesinin tek yolu kemik iliği nakli. Bu nedenle Almanya’daki DKMS Kemik İliği Bankası tarafından, ‘Sizin için birkaç dakika, Alp ve diğer hastalar için bir ömür demektir!” konseptiyle doku tipleme kampanyası düzenlendi. Kampanya kapsamında Berlin’de Albert-Einstein-Gymnasium’da, 18 Aralık 2010 Cumartesi günü, 12.00 ile 18.00 saatleri arasında doku tiplemesi yapılacak.

“OĞLUMUZUN YAŞAMA ŞANSINI ARTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Tüm çabalarına rağmen Alp’e tam uyumlu ilik ya da kordon kanı bulamadıklarını belirten Havva Doğan, “Biz oğlumuzun yaşama şansını artırmaya çalışıyoruz ve tam uyumlu ilik bulunursa inşallah kurtulma şansı yüzde 70-80’lere çıkacak” diyor, uygun ilik bulunma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor ama ümidini hiç kaybetmiyor:

“Ben bu kampanyadan oğlum için ümitliyim. Matematiksel olarak şans yüz binde bir, milyonda bir deniliyor ama bu şanstır. On kişiye bakarsınız bulabilirsiniz, on milyona bakarsınız bulamazsınız. Biz o kişiye inşallah denk geleceğiz, çok az zamanımız var o yüzden şansımız az görünüyor ama ümidimizi kaybetmiyoruz.”

SADECE ALP İÇİN DEĞİL, BİNLERCE ÇOCUK İÇİN…
Havva Doğan, bu kampanyanın sadece kendi çocuğu için değil, ilik nakli bekleyen binlerce çocuk için de önemli bir adım olduğu görüşünde:

“Çabalarımız sadece Alp için değil. Bu kampanya ile biz dünya çapındaki ilik bankasını zenginleştirmiş oluyoruz. Ne kadar çok insan oraya kayıt olursa, o kadar çocuk ilik ararken hayatını kaybetmez. Kampanyalara gerek kalmaksızın ilik bankalarından ilik bulup tedavi olabilir.

‘Bizim iki amacımız var, hem Alp’e donör bulmak hem de ilik bankasını zenginleştirmek. Yani insanların 5 dakikalarını ayırıp bir tüp kan vermeleri
bir kişinin hayatını gerçekten kurtarıyor.
Bir çocuğun hayatından daha kıymetli bir
şey olmadığını düşünüyorum. Sadece çocuklar da değil, dünyada ilik bekleyen yetişkinler de var, lösemi dışındaki hastalıklar da var. Üstelik bu, kan veren kişinin hayatını da olumsuz etkilemeyen
bir durum.

Almanya’daki DKMS Kemik İliği Bankası bu işi çok iyi yönetiyor. Bankaya internet üzerinden de kayıt yapılabiliyor. Buradaki kayıtlar sağlıklı bir şekilde tutulduğu için başka çocuklara da yarayan dokular anında görüntülenebiliyor.”

DKMS Alman Kemik İliği Bağış Bilgi Bankası Yetkilisi Banu Yazıcı da 1997’den beri Almanya’da yaşayan Türklere yönelik doku tipleme kampanyaları yaptıklarını söylüyor. Amaçlarının verici sayısını artırmak olduğunu belirten Yazıcı, ‘Alp gibi ilik nakli bekleyen çok sayıda çocuk var” diyor.

VERİCİ İÇİN HERHANGİ BİR SAKINCASI YOK
“Çünkü bir Türk lösemi hastasının verici bulma şansı, Türkler arasında daha yüksek. Ama ne yazık ki şu an bankamıza sadece 56 bin Türk verici kayıtlı. Bu sayının artması gerekiyor. Buradaki önceliğimiz Alp’e yardımcı olmak ama Alp gibi ilik nakli bekleyen çok sayıda Türk hasta var ve maalesef bu hastalarımız verici bulamıyor. Alp ikinci kez lösemi ile boğuşuyor ve onun tek ümidi ilik nakli. Biz de hem Alp hem de ilik nakli bekleyen diğer Türklere yardımcı olmak için bu kampanyayı yapıyoruz.”

Yazıcı’ya göre doku veya organ bağışında yeterli duyarlılık var. Ancak insanlar donör olmaya pek yanaşmıyor, bunun en önemli nedeni ise bilgi eksikliği.

KOLDAN VERİLEN 5 MİLİLİTRELİK KAN YETİYOR
“Aslında insanlarımız duyarlı ama onları kök hücre veya ilik nakli konusunda bilgilendirmek, aydınlatmak gerekiyor. İnsanlara, ‘bunun için sadece bir kan vermeniz yeterli’ dediğimiz zaman seve seve gelip kan veriyorlar. Çünkü bizim insanlarımız yardımlaşmayı, birbirlerine yardım eli uzatmayı seviyor.

İlk etapta bankamıza kayıt yaptırmak için
bir kabul belgesi dolduruluyor ve koldan
5 mililitrelik bir kan örneği alınıyor. Bu
kan örneği doku tipleri üzerine
tipleştiriliyor ve eğer bankamızda
bulunan bir vericinin doku tipi, herhangi
bir hastanın doku tipiyle uyum sağlarsa
o zaman tekrar biz devreye giriyoruz.
Verici check-up’tan geçiriliyor ve gerekli sağlık şartlarını taşıyorsa alım işlemleri gerçekleştiriliyor..

Bir kişinin hayatını kurtaran ilik naklinin verici için herhangi bir sakıncası bulunmuyor. Kayıt yaptırdıktan sonra eğer bu vericinin doku tiplemesi hastaya uygun olursa ki bu hasta Türkiye’de de olabilir, o zaman alım işlemleri gerçekleşiyor ve kök hücre veya kemik iliği alımı yapılıyor. Bu, verici için tehlikesiz bir süreçtir. Vericiden alınan kök hücre veya kemik iliği kendisini yeniliyor, yani verici için işlemin herhangi bir sakıncası yok. Kayıt yaptırmak isteyenlerin 18-55 yaş arası, sağlıklı ve en az 50 kilo olmalari gerekiyor. Bazı hastaliklar kayit olmayi maalesef engelliyor. (Diyabet, hepatit B ve C, kanser) Bankamıza veya bir başka ilik nakli bankasına daha önce kayıt yaptırmış olanların tekrar kayıt yaptırmalarına gerek yok.”

Ailesi kampanyadan çıkacak sonucu heyecanla ve en çok da umutla beklerken, Alp ise minik bedenine verilen kimyasalların yan etkileriyle baş etmeye çalışıyor. Aylardır her anlamda yoğun ve yorucu günler geçiren ama inancını hep koruyan annesine, “Peki Alp şu anda ne yapıyor?” diye soruyoruz. Annenin cevabı:

“AĞZIM KANIYOR GÜNLÜK, CANIM ÇOK YANIYOR…”
“Bu dönem okula hiç başlayamadı. Temmuzda hastalık çıkınca gidemedi. Onu evde oyalamak zor oluyor, dışarıya çıkması, insanlarla görüşmesi, kalabalığa girmesi, toplu taşıma araçlarına binmesi yasak. Sadece evin içerisinde zaman geçirmeye çalışıyor. Kendisini de her zaman iyi hissetmiyor, kemoterapiden dolayı iştahı yok, halsiz, ağzında yaralar oluştu. Geçen gün belki kendini deşarj eder diye ona bir günlük aldım. Günlüğüne, ‘ağzım kanıyor günlük, çok canım yanıyor, daha fazla yazamayacağım’ diye yazıp bırakmış. Günlerimiz böyle geçiyor işte… Zor oluyor ama ümitliyiz…

KEMİK İLİĞİ NAKLİ HAKKINDA…
Kemik iliği nakli ilikte yer alan ana kök hücrelerin ilikten kanla birlikte toplanarak alıcı hastaya damar yoluyla verilmesidir. Ameliyatla kemik kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Tedaviye cevap vermeyen lösemi, lenfoma ve bazı kanser hastalarına, doğuştan veya kalıtsal bazı kan hastalarına (örneğin Akdeniz anemileri), doğuştan veya sonradan kazanılan bazı kemik iliği yetmezliği (aplastik anemiler) ve bazı vücut savunma sistemi eksikliklerinde kemik iliği nakli yapılabilir.

İliğini veren kişide yani donörde nakil sırasında herhangi bir yan etki gelişmez ve herhangi bir sağlık sorunu olmaz. Anestezi yapılarak uyuşturulan vericinin kemik iliği içine özel bir iğne ile girilerek kanıyla birlikte kök hücreler enjektörle çekilir ve özel bir kemik iliği saklama torbasında toplanır. Verici işlemden sonra 2-3 saat dinlendikten sonra evine yollanır.
ALP İÇİN DOKU TİPLEME GÜNÜ:
TARİH:
18 Aralık 2010 Cumartesi
SAAT: 12.00 ve 18.00 arası
YER: Albert-Einstein-Gymnasium (Große Sporthalle) Parchimer Allee 10912359 Berlin

PARA BAĞIŞI:
DKMS Bağış hesabı: 6000 0176 32
Berliner Sparkasse BLZ 100 500 00


 
Bu yazı Çarşamba, 29 Aralık 2010, 14:13 tarihinde Kanser Duyuruları kategorisi altında yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak için RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.
““Alp için ve lösemiye karşı el ele!”” için 8 Yorum
 • nermin topaloğlu YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

  36 yaşında sağlıklı bir bayanım.2 yıl önce tün organlarımı bağışladım ama hayatta ikende insanlara umut olmayı çok istiyorum şayet alp ve onun gibilere faydam olacaksa ben hazırım.bu konuda ne yapmam gerektiğini söylerseniz sevinirim istanbulda beylikdüzünde oturyorum bana ulaşmanız için emailimi verdim hayırlı olur inşallah

  Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
 • sema okçu YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

  26 yaşında bir bayanım.sağlık problemim yok.tekirdağ çorluda oturuyorum.beni yönlendirirseniz bende donör olabilirim.benimde bir çocuğum var.allah hepimize çocuğumuzu bağışlasın.allah yardımcınız olsun.yönlendirmelerinizi bekliyorum.

  Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
 • Gulcin KAPAGAN YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

  Merhabalar, 30 Yaşında herhangi bir sağlık olmayan bir bayanım, Alp için donör olmayı çok isterim, istanbul beykozda oturuyorum, neler yapmam gerekli lütfen bana e-mail üzerinden ulaşın…
  Çok geçmiş olsun, Rabbim tum hastalarımıza acil şifalar versin…

  Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
 • nesimm YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

  slm.bu konuda bana ulaşabilirseniz eğer şu an tedavisi yapılan iki hastanın( 2-3 ay ömürleri kaldığı söylenen) kullandığı tamamen tıbbi olan bir ürün hakında bu aileye bilgi verebilirim. karemm1392@gmail.com

  Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
 • admin YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

  www.kokhucrebagisla.com

  Kordon Kanı Bankası bağışçı bekliyor

  "Vatandaşlarımızın, ülkemizin gönüllü havuzunu zenginleştirmeye yapacakları bu kıymetli katkıları nakil bekleyen hastalar tarafından minnetle karşılanacak"

  tre Ankara Üniversitesi Akraba Dışı Doku ve Kordon Kanı Bankası proje sorumlusu Prof. Dr. Meral Beksaç, kök hücre bağışlanması çağrısında bulundu.
  Beksaç, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Üniversitesi Akraba Dışı Doku ve Kordon Kanı Bankası olarak 9 bin gönüllü kök hücre vericisinin doku tiplendirme testlerinin yapılabilmesi için gerekli altyapı çalışmalarının tamamlandığını belirtti.
  Aile bireyleri arasında kendisiyle doku uyumu taşıyan bir kök hücre vericisi saptanamayan yüzlerce hasta bulunduğuna dikkati çeken Beksaç, bu hastalar için Türkiye’de yeterli sayıda gönüllü verici olmadığı için dünyada kayıtlı 15 milyon gönüllünün bilgilerine başvurulduğunu, bu işlemlerin hem zaman kaybına hem de yüksek maliyete sebep olduğunu anlattı.
  Türkiye’de gönüllü kök hücre bağışlamak isteyen vatandaşlar bulunduğunu ifade eden Beksaç, bu vatandaşların merkeze şahsen veya ”www.kokhucrebagisla.com” adresinden başvurmalarını istedi. Kan örneklerinin merkeze ulaştırılması için kargo ücretinin 5 TL olduğunu kaydeden Beksaç, bunun dışında herhangi bir ödeme gerekmediğini belirtti.
  Beksaç, şunları kaydetti:
  ”DPT tarafından Ankara Üniversitesine 9 bin vericiye yetecek kadar sarf malzemesi sağlanmıştır. Vatandaşlarımızın, ülkemizin gönüllü havuzunu zenginleştirmeye yapacakları bu kıymetli katkıları TRAN ve nakil bekleyen hastalar tarafından minnetle karşılanacaktır. Böylece çok daha fazla sayıda lösemi, kanser veya benzeri hastalığa sahip kişiler hayatta kalmak için bir umut ışığı yakalamış olacaktır.
  Ayrıca, ülkeleri oluşturan bireylerin genetik yapıları nedeniyle doku özelliklerine benzeyen bir verici bulma olasılığı aynı coğrafyada yaşayan bireylerde daha sık olacağı için kendi doku bankalarımızın zenginleşmesi, öncelikle gerçekleşmesini planladığımız hedeflerimizdendir.”

  Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
  • adli ebussuutoğlu YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

   iyi günler aü doku ve kordon kanı bankasına istanbuldan örnek vermek istersek donörler bulursak istanbulda
   nereye nasıl başvuracağız 5 tl kargo ücreti haricinde somut bir bilgi yok teşekkürler

   Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
 • AYLİN AHMED YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

  BENİMDE KIZIM 3 YAŞINDA YAGMUR AHMED 17 AYLIKKEN LÖSEMİ TANISI (all l2 mrg) ile TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNE YATIRILDIK.TEDAVİMİZ BİTMİŞTİ AMA TEKRARLADI HEMDE SKONDER AML M4 OLARAK.BİZEDE KEMİK İLİGİ NAKLİ OLMASI GEREKİYOR.BU YUZDEN SİZİN SİTENİZİ GORUNCE BELKİ BİZEDE YARDIMCI OLABİLİRSİN ALP İN ANNESİ BENİ EN İYİ SİZ ANLARSINIZ BU YUZDEN SİZDEN SADECE ALMANYA İLE NASIL İRTİBATA GEÇTİNİZLE İLGİLİ BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM YARDIMCI OLCANIZI UMUT EDİYORUM
  TEL:0534 316 39 71/0531 558 21 00
  LÜTFEN BİZEDE YARDIMCI OLUN!!!!

  Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
 • adli ebussuutoğlu YUKARIDAKI YAZIYA YORUM YAPMIS

  notum size ulaşmadımı acaba…

  Bu Yoruma Cevap Yaz   veya   Yeni Bir Yorum Yaz
Düşüncelerinizi Yazın   

Güvenlik Kodu:
lütfen sol tarafdaki güvelik kodunu kutucuğa yazınız.